Pouť v Lounech

mikulas.jpg, 37 kB

Poutní slavností v našem kostele je památka sv. Mikuláše, kterou si farní společenství připomíná vždy neděli nejbližší tomuto dni slavnou mší sv.

Mikuláš se stal kolem roku 300 jako mladý muž biskupem v Myře v tehdejší Lykii. Brzy potom začalo pronásledování křestanů za Galeria Valeria Maximina. Také Mikuláš se dostal kolem roku 310 do zajetí a byl v žaláři těžce trýzněn. Ještě poznamenán utrpěným mučením vystoupil roku 325 na slavném koncilu Nicejském. Více se neví. O Mikulášově životě a působení je známo už jen přibližné datum jeho úmrtí. Dnem smrti byl 6. prosinec mezi lety 345 a 351. Je považován za patrona četných zemí, diecézí, měst, námořníků, dětí, obchodníků a majitelů zastaváren.

biskup1.jpg, 80kB

Stalo se krásnou tradicí, že k nám právě v tuto neděli každým rokem zavítá otec biskup.